Типи кухонь

Типи кухонь

Типи кухонь: вибираємо найкращий варіант для Вашого приміщення

При оновленні кухні важливо не лише вибрати дизайн та матеріали кухонного гарнітура, але й подумати про планування приміщення. На сьогоднішній день існує кілька видів розміщення кухонь, які дозволяють максимально ефективно задіяти вільний простір. Дізнайтеся про основні типи кухонь і виберіть найкращий для себе варіант.

Прямі

Їх ще називають однорядними або лінійними, оскільки меблі на кухні розташовуються в один ряд (лінію). Цей вид розміщення кухонних меблів залишається найпоширенішим на сьогоднішній день. Є ідеальним варіантом для вузьких або габаритних мінімалістичних приміщень.

Оскільки таке розміщення найчастіше використовується для витягнутих або вузьких кухонь, серед кухонних меблів часто є навісні шафи, щоб вмістити побільше, а місця зайняти поменше. При такому плануванні найкраще помістити в центр плиту, а з боків поставити мийку та холодильник із робочими поверхнями біля них.

Дворядні

Це паралельне розміщення кухонних меблів. Подібне планування відмінно підходить також для довгих і прохідних кухонь. Вибираючи такий тип кухні, важливо залишити достатньо місця для того, щоб вільно ходити між рядами, а також без проблем відчиняти двері кухонних меблів та техніки. Для цього потрібно залишити не менше 1,2 – 1,5 метра вільного простору посередині. Самі ж меблеві конструкції ставлять уздовж двох стін протилежно одна до одної. З одного боку розміщують мийку, плиту, посудомийну машину та пральну машину, а з іншого - робочу поверхню, підвісні шафки та холодильник у кутку. Така розстановка дуже зручна та ефективна.

Кутові

Також відомі як Г-подібні кухні. Найпопулярніший тип кухонного планування у невеликих приміщеннях. Кутове розташування кухонних меблів дозволяє задіяти на максимум площу кухонного приміщення, а також залишити місце для їди. Тут головне – правильно створити робочий трикутник – мийку, плиту та холодильник. Найбільш зручний варіант – це коли миття розміщується по центру, а варильна та робоча поверхня – з боків. Збоку також має стояти холодильник.

П-подібні

Такі кухні ще називають U-подібними. Рекомендується використовувати, якщо у Вас середня за розміром чи велика кухня. Площа задньої стінки повинна становити від 2 до 4-4 м у довжину, а на вільний простір має доводиться від 1,4 до 2,8 м. По центру можна поставити мийку, а по боках уздовж стін розмістити плиту та холодильник. Інші меблі та техніка при такому плануванні розміщується лінію вздовж усіх 3-х стін. П-подібний тип планування кухонного приміщення добре підходить для будинків, в яких кухня з'єднана з передпокою - таким чином можна розділити приміщення на зони, виділивши зону для приготування їжі та місце для її прийому (для цього може бути барна стійка або стінка з шафками).

Півострівні

Такі кухні відрізняються робочою зоною, що окремо стоїть. Часто її роблять у вигляді барної стійки, розміщуючи там мийку, робочу поверхню чи плиту. Таке планування можуть дозволити собі тільки власники великих кухонь. Півострівне розташування відмінно поєднується з іншими типами планування кухні:

  • П-подібний,
  • кутовий,
  • однорядний,
  • дворядний.

Острівні

Це найсучасніші кухні, які також застосовуються у габаритних приміщеннях. Острівний можна зробити будь-яку з перерахованих вище типів кухонь. "Островом" у цьому випадку виступають:

  • тумби, що розташовуються у центрі приміщення;
  • робоча поверхня з плитою чи раковиною;
  • обідній стіл.

Оптимальний розмір "кухонного острова" – 1,2х1,2 м.

Вибирайте, який варіант Вам більше до вподоби, та скоріше оформляйте свою улюблену кухню! Якщо у Вас виникають труднощі з вибором планування, зателефонуйте нам та наш дизайнер порадить оптимальні варіанти, виходячи з розмірів приміщення та його планування.